Oświetlenie
Oświetlenie pomieszczeń jest jednym z najważniejszych czynników wpływających nie tylko na wydajność pracy, lecz również na zdrowie i samopoczucie pracownika. Podstawową zasadą w pracy biurowej powinno być korzystanie z oświetlenia dziennego.
Oświetlenie naturalne spełnia swoje zadanie przy zachowaniu stosunku powierzchni okna do powierzchni podłogi 1:5 oraz gdy udział procentowy części otwieralnej okna wynosi 50%.
Uzupełnieniem oświetlenia dziennego jest oświetlenie elektryczne.
Do pracy z komputerem oświetlenie sztuczne powinno być rozproszone, a światło dzienne padać z boku użytkownika. Oświetlenie sztuczne powinno pochodzić głównie od opraw sufitowych, ale zaleca się również stosowanie dodatkowej lampy na biurko do oświetlenia w razie potrzeby dokumentów i klawiatury.
Wymagane natężenie światła w pokojach pracowników biurowych ustalono na 300 lx. Wartość ta znacznie wzrasta, gdy pomieszczenia te będą przeznaczone np. dla informatyków lub pracowników, którzy wykonują swoja pracę w większości przy komputerze. W pomieszczeniach, w których odbywają się długotrwałe prace korektorskie, rysowanie itd. , natężenie oświetlenia powinno wynosić 500-1000 lx. Przy średnio trudnym i średnio długotrwałym pisaniu lub czytaniu wymagane natężenie powinno wynosić 300-750 lx. Natomiast korytarze i klatki schodowe w biurowcach wymagają natężenia oświetlenia ok. 200 lx.
Przy doborze oświetlenia należy pamiętać o zapobieganiu zjawisku olśnienia. Następuje ono wówczas, gdy przenosimy wzrok na powierzchnię o znacznie większej jaskrawości.
Prawidłowym kierunkiem padania strumienia światła (czy to naturalnego czy elektrycznego), zwłaszcza przy rożnych pracach ręcznych i pisaniu, jest kierunek z lewej strony.
Przy stanowisku komputerowym kontrast jasności między elementami stanowiska pracy powinien wynosić:
- 1:3 – między ekranem a klawiaturą
- 1:10 – między ekranem a otoczeniem
- 1:15 – między ekranem a powierzchnią biurka (stołu).
Można to uzyskać przez unikanie stosowania ciemnych mebli, ciemnych ścian czy jaskrawych kolorów w pomieszczeniach wykonywania pracy.
Odblaski pochodzące od światła dziennego można usunąć poprzez: zainstalowanie żaluzji w oknach, ustawienie monitora z dala od okien (minimum 100 cm), ustawienie powierzchni ekranu prostopadle do okna, a także poprzez zastosowanie przestawnych ścianek działowych.