Ochrona środowiska naturalnego
Podstawowym aktem prawnym regulującym zasady ochrony środowiska jest Ustawa o ochronie i kształtowaniu środowiska, zaś aktem prawnym regulującym gospodarkę odpadami jest Ustawa o odpadach.
Ochrona środowiska ma na celu podjęcie działań, które umożliwiają zachowanie lub przywracanie równowagi przyrodniczej.
Działania te polegają na:
−racjonalnym kształtowaniu środowiska i gospodarowaniu zasobami środowiska,
−przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom,
−przywracaniu elementów przyrodniczych do stanu właściwego.
Źródłami zanieczyszczeń środowiska są:
–procesy utleniania zachodzące podczas spalania paliw, palenia tytoniu, procesy oddychania,
–procesy technologiczne,
–gromadzenie odpadów przemysłowych.
Postępowanie z odpadami
Do odpadów należą zużyte oleje, opakowania, żużel i popiół, odpady mineralne, odpady metaliczne. Są one szkodliwe lub uciążliwe dla środowiska. Gospodarowanie odpadami polega na ich zbieraniu, a następnie transportowaniu do miejsc utylizacji, unieszkodliwiania lub prowadzenia odzysku.
Gromadzenie to pierwszy etap gospodarowania odpadami. Do gromadzenia odpadów stosuje się specjalnie przystosowane pojemniki. Są one oznaczane i ustawiane w wydzielonych, łatwo dostępnych miejscach. Jednocześnie prowadzi się segregację odpadów w ten sposób, że dla każdego rodzaju odpadów wyznacza się osobne pojemniki uwzględniające ich cechy lub właściwości.
Utylizacja – to przetwarzanie materiałów lub odpadów, które straciły wartość użytkową.
Unieszkodliwianie – to likwidacja lub ograniczenie uciążliwości odpadów dla środowiska przez poddanie ich obróbce, powodującej zmianę ich cech fizycznych, chemicznych lub biologicznych.
Recykling – to systemem wielokrotnego wykorzystywania tych samych materiałów w kolejnych dobrach materialnych i użytkowych, czyli powtórne zagospodarowanie raz wyprodukowanych i użytych wyrobów na przykład makulatury, opakowań szklanych lub plastikowych. Chronione są w ten sposób nieodnawialne lub trudno-odnawialne źródła surowców, a jednocześnie ogranicza się produkcję odpadów.
Obecnie niemal na każdym wyrobie można znaleźć znaki informacyjne, które sugerują dalsze postępowanie z nim, kiedy straci już wartości użytkowe.