Monitor
Istnieje taka zasada ogólna, że im bardziej szczegółowa jest informacja podawana na ekranie, tym większy powinien być ekran monitora.
Zgodnie z przepisami przekątna monitora ekranu nie powinna być mniejsza niż:
- 15 cali (36 cm) w przypadku pracy z tekstem lub arkuszem kalkulacyjnym
- 17 cali (40 cm) w przypadku pracy z grafiką
- 19 cali (48 cm) w przypadku pracy projektowej.
Regulacja kąta i pochylenia powinny się odbywać bez zbędnego wysiłku. Ustawienia monitora powinny umożliwiać co najmniej 20° do tyłu i 5° w przód oraz obrót wokół własnej osi co najmniej o 120° (po 60° w obu kierunkach). Elementy regulacyjne obrazu powinny znajdować się z przodu monitora i powinny być wyraźnie opisane. Przy pracy na ekranie powinien być wykorzystywany obraz pozytywowy: czyli ciemne znaki na jasnym tle (tak jak na papierze). Przy pracach innych niż obróbka tekstu, znaki mogą być w innym kolorze. Kontrast monitora należy ustawić tak, aby białe obiekty uzyskały na ekranie biały kolor, a jaskrawość tak, aby uzyskać czarną (nie szarą barwę znaków).
Ustawienie monitora na stole:
- górna krawędź monitora powinna się znajdować na wysokości oczu siedzącego użytkownika lub lekko poniżej. Przy zbyt wysoko umieszczonym monitorze jest dłuższa droga wzroku pomiędzy dokumentem, ekranem, a klawiaturą, czego efektem jest większy wysiłek oraz bóle szyi będące skutkiem nienaturalnego ułożenia głowy. Zalecany kąt obserwacji ekranu monitora wynosi 20°-50° w dół,
- odległość oko-ekran powinna wynosić 40-75 cm – jest to tzw. odległość dobrego widzenia, zapewniająca efektywną pracę przy minimum wysiłku dla wzroku. Odległość obserwacji ekranu mniejsza niż 40 cm jest ze względów zdrowotnych niewłaściwa i występuje najczęściej jako skutek dobrania zbyt małej wielkości czcionki i innych znaków na ekranie. Nieprawidłowa odległość oko-monitor powoduje przyjęcie nienaturalnej pozycji ciała i w efekcie bóle karku, pleców i głowy.
Monitor powinien być tak ustawiony w pomieszczeniu, aby powierzchnia ekranu była możliwie prostopadła do okna. Nie należy go nigdy ustawiać na tle okna, (nawet jeśli ma ono żaluzje), gdyż nawet najmniejsza ilość padającego na wprost światła dziennego zmniejsza bardzo wyrazistość obrazu na ekranie, a użytkownik mimowolnie mruży oczy, co zwiększa znacznie zmęczenie wzroku. Dopuszcza się takie ustawienie monitora, aby okno było za plecami użytkownika, pod warunkiem że na ekranie nie będą widoczne odbicia i lśnienia. Monitor powinien być również ustawiony tak, aby nie występowały odbicia od opraw oświetleniowych z sufitu. Całkowite wyeliminowanie odbić i lśnień bywa czasami niemożliwe, należy wtedy ustawić monitor tak, aby wyeliminować odbicia i lśnienia najbardziej uciążliwe.