Mobbing
Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałania mobbingowi.
Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
Działania i zachowania wypełniające znamiona mobbingu skierowane przeciwko pracownikowi mogą być podejmowane zarówno przez pracodawcę, jak i innych pracowników. Pracodawca ma więc nie tylko obowiązek sam powstrzymać się przed mobbingiem w stosunku do danego pracownika, jak również podjąć działania mające zapobiec mobbingowaniu pracownika przez współpracowników; np. kierowników sekcji, kolegów z działu, w obrębie danej lokalizacji itp.
Jeżeli jednak pracownik dozna w danej firmie mobbingu ze strony innych pracowników, będzie dochodził przewidzianych w Kodeksie pracy roszczeń od pracodawcy, gdyż to właśnie na pracodawcy spoczywa obowiązek przeciwdziałania mobbingowi.
Za objaw mobbingu można uznać np.:
- ciągłe, nieuzasadnione krytykowanie wykonywanej przez pracownika pracy,
- nieprzyznawanie pracownikowi żadnych zadań do wykonania,
- odebranie prac poleconych wcześniej do wykonania,
- wydawanie sprzecznych poleceń,
- polecenie wykonywania zadań poniżej umiejętności pracownika,
- zarzucanie wciąż nowymi pracami do wykonania w terminie, w którym obiektywnie nie da się ich zrealizować,
- unikanie przez przełożonego rozmów z pracownikami,
- rozpowiadanie plotek o pracowniku np. że ma problemy z alkoholem lub narkotykami, że leczy się psychiatrycznie.
Jaką rekompensatę można otrzymać za mobbing?
- Pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę (za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia), ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalone na podstawie odrębnych przepisów
- Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznanej krzywdę.