Lekcja 1, Temat 1
W trakcie

Mikroklimat i inne czynniki

3 września 2024

Właściwy mikroklimat na stanowisku pracy jest ważnym czynnikiem wpływającym na zdrowie pracownika, jego samopoczucie oraz wydajność pracy. Na pojęcie mikroklimatu składają się następujące elementy: temperatura, wilgotność względna powietrza i prędkość przepływu powietrza.

Zalecany zakres temperatury powietrza wynosi odpowiednio:

  • zimą; 20-24 °C
  • latem: 23-26 °C

Dopuszczalna wartość wilgotności względnej temperatury z zakresu 20-26 °C powinny być nie mniejsze niż 40%, odpowiednio:

  • 20°C – 60-80%
  • 22°C – 50-70%
  • 24°C – 45-65%
  • 26°C – 40-60%

W takich warunkach środowiska, tzn. w temperaturze 20-26°C oraz wilgotności względnej powietrza z przedziału 45-65% zredukowane jest występowanie suchości oczu.

Dla pomieszczeń biurowych zaleca się 0,5-krotną wymianę powietrza na godzinę ( połowa objętości pomieszczenia). Wymianę tę można uzyskać przez zastosowanie wentylacji naturalnej lub mechanicznej, lub łącznie jednej i drugiej. W pomieszczeniach zagrożonych wydzielaniem się lub przenikaniem z zewnątrz substancji szkodliwych, w ilości niebezpiecznej dla zdrowia, lub substancji palnych mogących tworzyć z powietrzem mieszaniny wybuchowe, należy stosować awaryjną wentylację wyciągową zapewniającą bezpieczeństwo użytkowania tych pomieszczeń. Wentylacja awaryjna powinna zapewnić wymianę powietrza dostosowaną do potrzeb jednak nie mniejszą niż 10-krotną w ciągu godziny.

Prędkość przepływu powietrza jest trzecim zasadniczym parametrem mikroklimatu. Optymalna prędkość przepływu powietrza przy pracy biurowej nie powinna być większa niż 0,15 m/s. Prędkość ta nie wywołuje wrażenia przeciągu. Ruch powietrza 0,2 m/s jest odczuwalny przez większość pracowników wykonujących lekką pracę w pozycji siedzącej jako nieprzyjemny przeciąg.